به وبسایت رسمی موسسه آموزش عالی اترک خوش آمدید.
چهارشنبه، ۱۹ بهمن ۱۴۰۱  

معرفی شهرستان

شهرستان قوچان

از شهرستان‌های شمالی استان خراسان رضوی است. مرکز این شهرستان شهر قوچان است

شهرستان قوچان در فاصله 130 کيلومتري مشهد مقدس و در مسير جاده آسيايي و شمال شرقي کشور قرار دارد و محدوده آن از شمال به درگز و کشور ترکمنستان و از جنوب به نيشابور و از شرق به چناران و از غرب به فاروج منتهي مي گردد و از معبر گمرک باجگيران به کشورهاي آسياي ميانه متصل مي گردد و داراي 28 کيلومتر مرز بين المللي با کیش...و ترکمنستان مي باشد و ارتفاع آن از سطح دريا 1350 متر و با قرار گرفتن در بين ارتفاعات هزار مسجد و آلا داغ داراي آب و هواي معتدل و سرد مي باشد.

قدمت قوچان به بیش از 250 سال پيش از ميلاد بر مي گردد. از صدر اسلام تا اوايل تسلط قوم مغول به اسامي آساک ،آشاک، آرسکا، استوا، خوجان، خبوشان ياد شده است و سلسله اشکاني از 256 سال قبل از ميلاد تا 224 ميلادي بر ايران حکومت داشته اند . اولين پايتختش در حوالي قوچان امروز بوده است .

شهر قوچان در زلزله پياپي سالهاي 1311و 1312 ه.ق. در هم ريخت و سيل 1355 ه.ش. نيز زخم ديگري بر سينه مردمان مقاوم و صبور اين خطه وارد آورد و خانه هاي شهر قديم (قوچان عتيق) را به آوار تبديل کرد که در همان سالهاي وقوع زلزله ، شجاع الدوله محمد ناصر خان پس از تهيه زمين در حدود 12 کيلومتري شهر مخروبه مکاني را براي ايجاد شهر جديد در نظر گرفت.

پل تاریخی اترک

دشت قوچان و حوزه رود اترک در مجاورت ارتفاعات هزار مسجد، شاهجهان ، عامل مهمي در پيدايش تمدنهاي پيشرفته حداقل در هزاره چهارم قبل از ميلاد و پس از آن بوده و بدليل اقليم مناسب و خاک حاصلخيز از گذشته هاي دور تا به امروز مورد سکونت قرار گرفته است و بدليل موقعيت جغرافيايي آن در مسير جاده آسيايي و ترانزيتي کشورهاي آسياي ميانه از معبر گمرک باجگيران هميشه مورد توجه بوده است

دره زیبای شمخال

شهر قوچان بدليل موقعيت تاريخي از جمله دارا بودن 140 اثر تاريخي و داشتن 32 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملي و 20 منطقه جذاب گردشگري و موقعيت خاص آن از گذشته مورد توجه بوده و عالمان ،عارفان و انديشمندان و شعراء و پهلوانان صاحب نامي همچون آقا نجفي قوچاني، جعفر قلي زنگلي، استاد قشيري، نوعي خبوشاني، صحرايي، بهادري و شکفته بوده است

آرامگاه امامزاده سلطان ابراهیم